ARiMR uruchamia nabór wniosków o dopłaty do zakupu maszyn i urządzeń rolnictwa 4.0. To program pomocowy dla rolników finansowany z Krajowego Planu Odbudowy w ramach „Inwestycji na rzecz dywersyfikacji i skracania łańcucha dostaw produktów rolnych i spożywczych oraz budowy odporności podmiotów uczestniczących w łańcuchu”.
Kto może otrzymać dopłaty do zakupu maszyn i urządzeń rolnictwa 4.0?
O dofinansowanie może ubiegać się osoba fizyczna, która:
- podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników lub której przyznano płatności bezpośrednie co najmniej w roku, w którym złożono wniosek o przyznanie wsparcia, lub jest producentem rolnym
- ma nadany numer identyfikacyjny
- jest pełnoletnia.
Gdzie i kiedy złożyć wniosek o wsparcie w zakresie rolnictwa 4.0?
Nabór wniosków ruszy 15 listopada 2023 r. i potrwa do 15 grudnia 2023 r. lub do wyczerpania środków. Wnioski należy składać do ARiMR w formie elektronicznej poprzez skorzystanie z formularza udostępnionego przez Agencję na PUE pod adresem https://epue.arimr.gov.pl/.
Na co można przeznaczyć pieniądze?
Rolnicy mogą otrzymać dotację na zakup i montaż systemów informatycznych i rozwiązań cyfrowych w zakresie rolnictwa 4.0 do obsługi procesów produkcji i wprowadzania do obrotu produktów rolno-spożywczych. Obejmuje to zakup maszyn, sprzętu i oprogramowania do tych celów, w tym czujników, sprzętu informatycznego i aplikacji oprogramowania komputerowego, płatne z góry opłaty za patenty i licencje.
Jaka wartość dopłaty do rolnictwa 4.0?
Wsparcie będzie im udzielone w formie refundacji kosztów kwalifikowalnych. Rolnicy mogą otrzymać maksymalnie 200 tys. zł.
Poziom udzielonego wsparcia nie może przekroczyć:
- 80% kosztów kwalifikowalnych inwestycji w przypadku tzw. młodego rolnika oraz rolników prowadzących produkcję ekologiczną
- 65% kosztów kwalifikowalnych inwestycji w przypadku pozostałych rolników.
Kosztem kwalifikowalnym są koszty poniesione przez wnioskodawcę między 1 lutego 2020 r. a 30 września 2025 r. Wysokość wnioskowanej kwoty wsparcia nie może być mniejsza niż 15 000 zł.
Rolnicy ubiegający się o dotację mają możliwość uzyskania zaliczki w wysokości max. 50 proc. całkowitej kwoty wsparcia.